Monday, July 1, 2013

THIS NIGHT IS MAGIC


1. Zara dress, DIY hairpiece; 2. the programme; 3. graduating friends; 4. in-between courses; 5. part of the Ball grounds; 6. flowers + Jack; 7. garden deco; 8. the Noisettes

Cambridge briefly came back alive after weeks of all its inhabitants hiding in the depths of its million and one libraries. Its newfound life wasn't long-lasting, as most of us students have by now scattered away to enjoy a summer of freedom before crawling back into the book-clad dungeons of this city in October. But for a little while, celebration was the word and schedules were filled with one glamorous party after another.

These are a few shots from Magdalene May Ball last week. My College throws arguably the most fairytale-like of balls, more traditional and subdued than most, but a truly magical night nonetheless, or perhaps all the more. As beautiful as it is for all guests, the Ball has a special place in my heart because the same event two years ago marked the start of a relationship that I hope will last for a long time =)

On a different note - I apologise for my recent absence, I have spent most of the past week reviving from the 12 hour Ball / packing / saying goodbye to friends. And thank you so much to all my new followers, and all your kind comments, the support is very much appreciated =)

Cambridge se nachvíli znovu oživil po týdnech které jeho obyvatelé strávili v hloubkách jeho milion a jedné knihovny. Jeho znovunalezený život netrval dlouho, jelikož většina z nás studentů už ho opustila a užívá si léto svobody před tím, než zase zalezeme do knihami obložených žaláří tohoto města v říjnu. Ale na malou chvíli se děly samé oslavy a programy byly zaplněny jednou okouzlující párty za druhou.

Tyto fotky jsou z Magdalene májového plesu, který byl před týdnem. Moje College pořádá pravděpodobně nejpohádkovější ze všech plesů, více tradiční než většina, ale opravdu kouzelný. A i když je krásný pro všechny hosty, pro mě je obzvlášť významný, protože na stejný plese před dvěma lety poznamenal začátek vztahu, který doufám, že dlouho potrvá =)


Jinak bych se chtěla omluvit za svou delší nepřítomnost, poslední týden jsem trávila zpamatováním se  z dvanácti hodinového plesu / balením / loučením se s přáateli. A děkuji mockrát všem novým 'followers' a také za všechny milé komenty, vaší podporu si velmi cením =)

6 comments:

Unknown said...

You look totally beautiful! Amazing atmosphere in the photos x

http://golovelife.blosgspot.co.uk

Ladies in Navy said...

this is beautiful and you look amazing!
kw ladies in navy

Anonymous said...

Beautiul, beautiful photos... Plus, you and your boyfriend makes a great couple :3

Vera Paradis said...

Taká krááása!! :)

1 said...

You look stunning! Love your hair. Weddings are always so so beautiful and magical :')


xx Mandy

Unknown said...

Love the dress x

Sweet Apple Lifestyle