Saturday, May 11, 2013

HIGHWAY 1

Single-handedly some of the most beautiful scenery I have ever experienced. California is so so so lucky in its diversity - the first time I visited I went skiing and sunbathing on the beach in the same week, this time round we drove from windy San Francisco to desert heat in LA! The coast is unbelievable, it took us 5 hours to drive down a 2 hour stretch of the famous Highway 1 between Carmel and San Luis Obispo just because I insisted on stopping at every turnout to take more pictures! I'd say this trip also included some of my more admirable driving moments, seeing as my momma forgot her driving license! =P
P.S. Tigerheart is now a part of a Czech / Slovak online magazine called The Merge, so now comes my attempt at translating this into (what should be) my mother tongue! =)

Bezesporu některé z nejkrásnějších míst, které jsem kdy zažila. Kalifornie má takové štěstí v její pestrosti - když jsem tam byla poprvé, byla jsem lyžovat a opalovala se na pláži ve stejném týdnu, a tentokrát jsem jela z větrného San Francisca do pouštních veder v LA! Jejich pobřeží je tak neuvěřitelně krásné, že nám dvouhodinový kus známé Dálnice 1 z Carmel do San Luis Obispo trval pět hodin, jelikož jsem se musela při každé příležitosti zastavit a fotit! Řekla bych také, že některé z mých obdivuhodnějších momentů za volantem se staly na této cestě, jelikož si máma zapomněla řidičák!=P
Mimochodem se Tigerheart stal částí online časopisu The Merge, proto se tedy snažím psát česky! V bližších dnech zde najdete i překlady předchozích článků =)

7 comments:

Kate said...

amazing!!!

Ladies in Navy said...

this is so stunning!
kw ladies in navy

ChocolateFashionCoffee said...

amazing photos! :)
http://chocolatefashioncoffee.blogspot.ro/

Unknown said...

Road tripping with your mum sounds like a great idea! well done on doing all the driving, I think I'd be exhausted from concentrating so hard.

Flora

www.twowithseven.blogspot.co.uk

Regina Leah said...

Those landscapes are stunning, wow!

Kitsune-kun said...

gorgeous!! I'm so excited to be there this summer!

Unknown said...

Just wow, your photos are stunning!

I am your new follower :)

Hope you will have a chance to visit mine too

http://golovelife.blogspot.co.uk/